GİRİŞ / KAYIT OL

TR / ENG

ŞARTNAME
Click here for English

1. Posterland.org Uluslararası Afiş Yarışması

Posterland.org Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü etkinliğidir.Uluslararası afiş yarışmasının ana amacı afiş tasarımının gücünü kullanarak “ORGAN BAĞIŞI” konusunda farkındalık oluşturmaktır. Ayrıca bu yarışma ile sosyal bir konu (organ bağışı) irdelenerek insanlığa hizmet etmek; grafik tasarımın önemli ürünlerinden biri olan afiş konusunda alana yeni ürünler kazandırılmasını sağlayarak eğitsel bir misyonu yerine getirmek, Dünya’da ve Türkiye’de bu alanda tasarım yapanları aynı platformda buluşturmak da amaçlanmaktadır. Türkiye Organ Nakli Vakfı ile birlikte yürütülecek olan bu yılki yarışmanın konusu "Organ Bağışı" olmuştur.

Katılım Koşulları

1- Yarışmaya Dünya’dan ve Türkiye’den herkes katılabilir.

2- Her tasarımcı yarışmaya, daha önceden herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da sergilenmemiş 3 (Üç) afiş tasarımıyla katılabilir.

3- Yarışma sonunda dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen 100 afiş tasarımı seçilecektir.

4- Yarışma sonucu ödül alan ve seçilen tasarımlar Posterland.org tarafından kar amacı olmayan eğitim ve bilgilendirme amaçlı kullanılabilecektir.

5- Yarışmaya katılan tasarımcılar yarışma şartlarını ve seçici kurul ön değerlendirmelerini peşinen kabul etmiş sayılır.

Teknik Koşullar

1- Her bir katılımcı afişleri dijital ortamda tasarlayıp www.posterland.org sitesine kayıt olduktan sonra çevrimiçi olarak yükleyecektir.

2- Afiş boyutu 70x100 cm olarak 300 dpi çözünürlüğünde tasarlanacaktır. Yüksek çözünürlüklü afiş finale kalan katılımcılardan daha sonra istenecektir.

3- 70x100 cm boyutunda tasarlanan afişler siteye yüklenmeden önce çözünürlüğü 72 dpi ve uzun kenarı 2000 pixel'i geçmeyecek şekilde ayarlandıktan sonra yüklenecektir.Siteye yüklenen afişlerin türü jpg olmalı ve dosya boyutu 2 mb'ın altında olmalıdır.

Not: Dosya boyutuyla ilgili problem yaşayanlar "Save for Web" olarak kaydedip sorunu çözebilirler.

4- Jüri değerlendirme sistemi çevrimiçi olarak yapılacaktır.

5- Seçici Kurul tarafından kopya olduğu ya da bir başka afişle önemli benzerlikler tespit edilen afişler değerlendirilmeye alınmayacaktır. Afiş tasarımının kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir. Yarışma sürecinde ve sonucunda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında oluşacak her türlü ihlalin ve hukuki yaptırımının sorumluluğu yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sorumlu tutulamaz.

Yarışma Takvimi

Yarışma Başlama Takvimi : 16.01.2015

Son Başvuru Tarihi : 17.03.2015

Değerlendirme Tarihi : 18-22.03.2015

Sonuçların Açıklanması : 03.04.2015

Yarışma sonuçları www.posterland.org web sitesinden duyurulacaktır.

Ödüller

1.lik Ödülü 5.000 TL

2.lik Ödülü 3.000 TL

3.lük Ödülü 2.000 TL

2 Adet Mansiyon

En iyi 100 afiş tasarımına sertifika verilecektir.

Eserlerin Kullanım Hakkı

Yarışmada ödüle değer bulunan afiş tasarımları,projenin yürütücülüğünü yapan DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ve projeyi destekleyen TÜRKİYE ORGAN NAKLİ VAKFI tarafından kar amacı olmayan eğitim ve bilgilendirme amaçlı kullanılabilecektir". Tasarımların tüm gönderilme masrafları eser sahibine aittir. Tasarımların yarışma sonrasında geri istenmesi durumunda geri gönderme masrafları da katılımcıya aittir. Ödül alan ve sergilenen tasarımlar Dumlupınar Üniversitesi tarafından hazırlanacak katalogda yer alacaklardır. TÜRKİYE ORGAN NAKLİ VAKFI ve proje yürütücülüğünü yapan DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ, ödüle ve sergilenmeye değer bulunan afiş tasarımlarını, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi başta olmak üzere, farkındalık oluşturmak ve insanları bilinçlendirmek için Türkiye'de veya yurt dışındaki ülkelerde sergileme hakkına sahiptir.

Ödül Töreni

Ödül töreni Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Poster Festivali etkinlikleri kapsamında 06-10 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yarışmayı Düzenleyen Kurumlar

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

Dumlupınar Üniversitesi Girişimcilik Kurumu Birimi

Türkiye Organ Nakli VakfıAfişi indirmek için tıklayınız